Esinejad 2019

Gentlemen & Gangsters (Rootsi)

Gentlemen & Gangsters tähendab tõelisi härrasmehi, kes viljelevad elegantset ja filigraanset, ent ühtaegu karastunud kurikaelte halastamatu jõhkrusega läbi põimitud hot jazzi. Möödanikku vajuvatest ajasügavikest ujuvad pinnale salakavalad vandenõud – džässi ninameeste valgustkartev sündikaat kavandab enda Göteborgi allakäinud linnaosa salaurkas maailma vallutamist. Nukkide asemel on neil trummipulgad ja tukkide asemel tromboonid. Need hullud geeniused külvavad korralagedust, pillavat lõbu ja kaost kõikjale, kuhu oma jala tõstavad.

Võib-olla olete neist kuulnud, võib-olla on teile tuttav mõni nende seaduslikuma äri tegelane või ehk arvasite, et see kõik on pelgalt kuulujutt … Aga kuidas saaks selline bänd ikkagi päris elus eksisteerida? Kas ühiskond võtaks selle omaks? Kuidas nad ometi võmmidele pole vahele jäänud? Või tervisekaitseametile, arvestades, kui nakatavat džässmuusikat nad levitavad? Igatahes, te vajate vaid salajast punkrit ja kiiret autot, millega vehkat teha, ning põrandaaluse džässimaailma väravad on teile valla.

 

Canal Street Band (Venemaa)

Venemaalt pärit Canal Street Band asutati aastal 2015 sopran saksofonisti Prohor Burlaki ja grupi noorte professionaalsete muusikute poolt, kes olid inspireeritud traditsioonilisest New Orleansi muusikast ja varasest swingist. Nagu kogu New Orleansi kultuur, nii on ka Canal Street Bandi esitatud muusika väga mitmekesine – kuumast tantsulisest jazzist, swingist, kreooli ja kariibi muusika traditsioonidest spirituaalide ja bluusini.

Ansambel esineb regulaarselt Peterburi peamistes jazzi kohtades, sealhulgas Jazzmuusika Filharmoonias. Samuti osaleb bänd pidevalt kohalikel ja Euroopa muusikafestivalidel. Bänd on hästi tuntud oma esinemiste poolest swingtantsu üritustel nii Venemaal kui Euroopas (La Jam festival, swingtantsupeod Pariisis jne)

 

Horre Zeiger BigBänd (Eesti)


12. oktoobril 1954 said Nõmme Kultuurimajas kokku kaheksa pillimeest. Ja sealt see algas…  Paljud noored 50-ndatest, 60-ndatest, 70-ndatest kuni tänaseni välja võivad öelda: meie oleme oma nooruse tantsinud HZ bigbändi saatel…
Horre Zeiger ja kikilips, Horre Zeiger ja bigbänd – need on lahutamatud. Nii nagu kikilips kätkeb endas soliidsust riietuses ja käitumises, nii sisaldab svingmuusika üle aastate kestvat soliidset väljapeetust, kaasahaaravat rütmipulssi ja lummavat meloodilisust…  Orkestri elus on olnud tõuse ja mõõnasid, ent mitte kunagi käegalöömise meeleolu. Muusikutele on aplodeeritud Stockholmis ja Ashabadis, Moskvas ja Peterburis, endises Saksa DV-s, Lätis ja Leedus… Aga kõige rohkem tantsusõprade poolt kodus. On ju HZ bigbänd läbi aastate olnud meie populaarsemaid tantsuorkestreid, kes mängis ja mängib koolipidudel, klubiõhtutel, ballidel ja tantsuvõistlustel. Ja läbi aastate on ikka truuks jäädud svingile.

Kontsertidel ja tantsuõhtutel kõlavad Glenn Milleri, Duke Ellingtoni jt. svingiklassikute palad ning loomulikult kodused Raimond Valgre meloodiad, samuti Horre Zeigeri looming. Repertuaari loetelu on aukartustäratav: läbi on mängitud ligi 1500 pala.Ja küllap tuleb lisagi, sest Horre Zeigeri bigbändi muinaslugu muusikas kestab.